Pokud kultuře paneláků neholdujete, shlédněte tento dokument o tom dobrém v nich a vzpomeňte na Karlov, kde jedno- až dvoupokojové byty s vodou na chodbě byly moderním luxusem pro dělnickou třídu. Pokud si naopak rádi přečtete něco více nejen o PL 60, ale o výstavbě v celé Plzni, stáhněte pdf zde.
Ne všechny paneláky jsou králíkárna, beton a šeď. Kdo dával pozor, ví, co je sorela a za samoobsluhou vpravo, již v ulici V Bezovce se může dát na cestu časem do minulosti o dalších šest let - dům se sgrafity je z roku 1954.
balkony* |
I sídliště mají svou historii a přesto, že možná nelahodí vašemu oku, neměla by být zapomenuta. Pokud si přecijen chcete spravit chuť, pokochejte se Bezovkou, porovnejte sgrafita třeba s touto omítkou a na zastávku tramvaje vyjděte Hruškovou ulicí, okolo nově zrekonstruované fasády (a plotu) Semlerovy rezidence, kterou si nespleťte s bytem Semlerových, který též patří k slavným Loosovým interiérům.
* balkon nový vs. starší varianta viditelná o kousek níž ve Schwarzově ulici, původní balustráda byla trochu jiná, ale už se mi ji nepodařilo ulovit.
Tak jsem se naučil nové slovo "vrhlík" - gůglil jsem:
OdpovědětVymazatPřeštický vrhlík (brutální květináč nebo brutináč) je název pro velký květináč z betonu využívaný pro ozdobu měst po celé České republice. Květináče vyráběla firma Prefa Přeštice. Jeho původ je na Plzeňsku v Přešticích, kde se květináč řekne vrhlík, odtud pramení pojmenování objektu.
Je, je to všechno v tom odkaze, co je v článku. Já jsem jich několik adoptovala, více zde: https://visutazahrada.blogspot.com/search/label/vrhl%C3%ADky
OdpovědětVymazat...protože tohle je vlastně zahradnický blog.
Je to zvukomalebné:
OdpovědětVymazatPřevrhl
zvrhlík
vhrlík...