Pokud jste se minule rozhodli, že by vám nakonec několik žížalích kamarádů doma nevadilo, je čas začít se poohlížet po nějakém tom bydlení pro ně. Tady je můj model za pár korun.
středa 30. června 2021
Vermikompostér n°2
úterý 29. června 2021
Vertikální záhon z palety
Při pěstování na balkoně je třeba šetřit místem, proto přijde vhod nápad, jak umístit nádoby s hlínou nad sebe - zabraný půdorys zůstane stejný, ale prostor pro pěstování se zněkolikanásobí. Na slunném balkoně, jako je ten můj, navíc vznikne prostor pro některé stínomilné rostliny, které jinak neprospívají.
pondělí 28. června 2021
Úvod do genetiky n°2 - genotyp, fenotyp, alela
Minule jsme si ukázali, jak první průkopník genetiky křížením rostlin dosáhl různého potomstva, dnes nahlédneme za oponu, dovnitř rostlin (a nejen jich), až do samotného jádra buňky.
Predátoři a lovci
Když se rozhodnete pěstovat rostliny mimo bezpečné zdi domova, dříve nebo později se setkáte se životem. A to ne zrovna ve vítané podobě, půjde totiž o choroby a škůdce. Ví bůh, který vítr je zavál až na váš balkon do čtvrtého patra...ale jsou tady. Poměrně klidní můžete být, co se týče slimáků, ti se k vašemu salátu skutečně nedošplhají. Ale spousta jiné okřídlené havěti ano. A možná jí ani nepůjde o vaše rostliny, ale uvítají trochu stínu a pravidelné vlhko za vyprahlých dní. Proto si pořiďte síťku na okna.
neděle 27. června 2021
Živý plot z rajčat, aneb aby vám to nepřerostlo přes hlavu
Jednou z nejoblíbenějších balkonových plodin jsou rajčata. Na trhu je výběr různých trpasličích variant pro ten nejmenší balkon nebo i jen parapet. Ale co když máme trochu větší plány...ale přesto k dispozici jen několik metrů čtverečních a rádi bychom, aby trochu zbylo i na večerní posezení při západu slunce, ne jen pro rajčata?
Tohle není žádná ultimátní pravda, ale ukázka, jak je pěstuju já.
sobota 26. června 2021
Není jahodka jako jahůdka
Podobná listem, ale i plodem je jahodka indická. Není však sladká a bohužel ani jedlá. Možná proto její plody zůstávají nedotčené a dlouhou dobu září rudě do okolí, jako by se nabízely... Dospělému patrně neublíží, ale divé batole, které sní, na co přijde a pozřelo by přes 10 plodů, už by zažívací potíže mít mohlo. Znáte svoji zahradu?
![]() |
Květ, list a plod - jahodka indická |
pátek 25. června 2021
Petunie na talíři
Ozdobit si jídlo květy, to už dnes není jen výstřelek nóbl restaurací. Ostatně proč ne, když je rostlina jedlá, proč nespotřebovat všechny její části, když to navíc zpříjemní estetický požitek z jídla.
Květy můžeme použít čerstvé, jako součást salátů - např. lichořeřišnice, denivka, sedmikráska.
![]() |
Hotové květy drží tvar |
Jako ozdoba dortů se potom hodí kandované. Oproti těm z marcipánu mají zajímavý "zamrzlý"vzhled, delikátní květovou chuť a křupou. Kromě obligátní růže a macešky takto upravuji i petunie, jsou zrovna v plném květu.
čtvrtek 24. června 2021
Černající rajčata
středa 23. června 2021
Poškození rostlin žárem
Prohlížíte růstové vrcholy rajčat, i když jsou listy pěkně vzpřímené a rostliny přiměřeně zalité, nejnovější zárodky listů a květů se kroutí.
pondělí 21. června 2021
Mast proti nešikovnosti
neděle 20. června 2021
Udržitelně?
Je libo letní limonádu?
Nevím, jak u vás, ale tady v okolí jsou plané růže v plném květu. Lahodnou jemnou chuť dodá jakákoliv růžička, pro silnou vůni a barvu se mi osvědčila růže svraskalá, v minulém režimu často vysazovaná v okolí sídlišť.
Zalévání rajčat v nádobách
Květník má oproti záhonu několik nevýhod. Rychleji vysychá a snadněji se přelije. Jak se start o rajčata, aby netrpěla ani jedním?
Když má rajče žízeň, začne svěšovat listy směrem od vrcholu. Na konci parného dne je běžné, že spička je poněkud unavená. Pokud polehne více, patrně ho ještě vzkřísíte, ale prudké slunce může poškodit listy a květy, můžete se tak připravit o úrodu.
sobota 19. června 2021
Pěstuju Hokkaidó
Hokkaidó je odrůda dýně, která se nemusí loupat. Řekla bych, že to byla zrovna ona, která strhla vlnu oblíbenosti dýní v českých zemích. Dýňový koláč není až takovým hitem, ale kdo na podzim nevaří dýňovou polévku, jako by nebyl. Po ní přišly dýně máslová, muškátová i špagetová.
pátek 18. června 2021
Výroba vlastního hnojiva
Při pěstování v nádobách dbáme na vysoký obsah živin v zemině již na počátku, při zasazení rostlin. Ten se ovšem časem vyčerpá a není od věci rostliny znovu přihnojit. Vhodné je tekuté hnojivo, při jehož aplikaci nemusíme řešit, jak jej zahrabat a přitom nepoškodit kořenový systém rostliny, který již často zabírá celý květník.
Tekutá hnojiva je možné aplikovat zálivkou, některá také na list. Vzhledem k tomu, že se zaměřujeme na pěstování rostlin na balkoně, a hnojiva často zapáchají, budu se držet raději zálivky, a to aplikované nejlépe na dno samozavlažovací nádoby.
čtvrtek 17. června 2021
Zaštipování rajčat
Kdo v březnu zasel rajčata, nyní má možná již statné sazenice s několika výhony květů, nebo dokonce s prvními plody. A taky si jistě všiml, že se mu ta chamraď rostlinná začíná po balkoně pěkně roztahovat.
Patrně jste už někdy slyšeli o zaštipování rajčat. Provádí se hlavně u tzv. tyčkových rajčat s neukončeným růstem. Máme-li rajčata získaná přátelskou výměnou, nebo jsme zkrátka obal dávno vyhodili, mnoho už se nedozvíme a budeme muset počkat na konec sezony. Jednoduché pravidlo zní: "velká rajčata zaštipovat, cherry odrůdy nechat být".
středa 16. června 2021
Úvod do genetiky, aneb záhadná F1
Při čtení odrůdy na květinách i zelenině v zahradnictvích, někdy dokonce i v polici s potravinami v supermarketu, narazíme vedle názvu i na označení F1.
Ne, nejde o žádné mutanty, ani pesticid, či éčka. Pro laika toto označení znamená jediné - ze semen těchto rostlin s 50% pravděpodobností nevypěstujete to, co máte právě v ruce.
úterý 15. června 2021
Vermikompostér n°1
Začínat se zahradničením v polovině června je poněkud pozdě. Ale už teď se můžeme začít chystat na další sezonu. Pokud jste bio-eko, nebo vás prostě baví z ničeho vytvořit něco a nechcete mít celou zahrádku koupenou v hobbymarketu, je ten nejvyšší čas popřemýšlet nad zeminou. Koupit pytel rašeliny je snadné a celkem levné. Po sezoně ji, prorostlou kořeny, vysypete a zahodíte a příští rok nanovo. I na menším balkoně to může udělat desítky litrů. A soused to dělá stejně. Jenže rašelina je z rašeliniště, které se těžbou ničí.
Alternativou může být kokosové vlákno, přirozeně organické a produkované jako odpadní materiál.
Nebo můžete zužitkovat svůj vlastní odpad. V poněkud kontroverzním vermikompostéru. Je to kompost, jak ho znáte z rohu zahrádky u babičky, kam sypete rostlinné zbytky. A navíc žížaly. Speciální kalifornské, protože makají rychleji. A to všechno v domácím prostředí - třeba garáži, sklepě, nebo i kuchyni. Pro potřeby vaší designové domácnosti je zařízení k tomu určené pochopitelně ke koupi např. http://www.urbalive.cz/vermikomposter, a to včetně zabudovaného ventilu na žížalí čaj. Dle modelu a designu za něj utratíte řádově tisíce Kč.
Já si budu muset vystačit s poněkud homemade modelem. Ale o tom až příště. Teď je čas na samostudium a rozhodnutí, jestli trochu té přírody chcete i u sebe doma...
sobota 12. června 2021
Visutá zahrada aneb pěstujeme na balkoně
Já mám štěstí a mám poměrně prostorný balkon orientovaný na jih, tedy o slunce nemám nouzi. Zde se dozvíte, jak to roste u nás, ale i tipy, co a jak pěstovat jinde. Bio, eko a pokud možno zadarmo.
A protože každá kytka roste, jak se jí zrovna zlíbí a jak má sílu, tak i zde budou články přibývat, jak se zrovna zadaří.
V zimní "okurkové sezoně" se tu potom rozrůstají články věnující se domácím pracem jako je vyšívání, nebo vaření.
Protože člověk nemůže být stále jen zavřený doma, vydáme se spolu i na výlety, abychom si rozšířili nejen historické obzory.