Jedná se o celou sérii sešitů v měkké vazbě, každý z nich je zaměřen na jinou krojovou oblast.
Práce pocházejí z doby cca 100 let po odložení kroje, autorka je však ceněna pro svou etnografickou činnost. Ve svých příručkách nabízí srozumitelný návod k obnově kroje, který podkládá historickými nálezy. Popisuje původní materiály a navrhuje dobové ekvivalenty.
Kroje ilustruje na fotografiích částí i celků, doplňuje vlastními náčrtky. Nedocenitelnou součástí sešitů je potom střihová příloha, která umožňuje oděvy nejen vyhotovit, ale i ozdobit, neboť Šotková na papír zachytila i motivy výšivek aj.
Tato příručka zajišťuje určitou konzistenci při obnově, neboť pokyny jsou dosti přesné. Pokud pracujete jako jednotlivec, využijte její motivy (třeba přeskupené), určitě brzy narazíte na "sesterský" kousek a v kraji tak nebudete vybočovat.
Pokud šít nechcete, je knížečka pěkným a srozumitelným úvodem do krojového názvosloví vaší oblasti.
Kdyby nebyla v antikvariátech tak drahá, pořídila bych si ji o domů. POZOR, při nákupu z druhé ruky si ověřte, kolik který sešit má obsahovat střihových příloh a zda jsou skutečně přiloženy.
Máte-li průkazku do knihovny, knížky si můžete přečíst online v Národní digitální knihovně.
Já někde doma (nebo u rodičů) mám Kroje od Zíbrta - viz https://books.google.cz/books/about/D%C4%9Bjiny_kroje_v_zem%C3%ADch_%C4%8Desk%C3%BDch_Z%C3%ADbrt.html?id=yPPhAAAAMAAJ&redir_esc=y
OdpovědětVymazatJá si je stáhla online a už je mám taky rozečtené....
VymazatDo šití krojů se asi nikdy pouštět nebudu. Jednou jsem šila roušku a zjistila jsem, že to není práce pro mě. :-) Ale někdy by nebylo na škodu si o krojích něco přečíst.
OdpovědětVymazat