pátek 26. listopadu 2021

Věneček z motouzku

Vskutku, víc toho k vyrobení věnce nepotřebujete. Nemusíte chodit do obchodu ani pro korpus ani pro ozdoby.

Já jsem na kostru věnce použila suchou nať z mečíků, vy můžete zkusit suchou trávu, slámu, větvičky - výborně fungují třeba ty z psího vína, které je na podzim stejně potřeba zastřihnout... Postup je jednoduchý, materiál rozložíme do tvaru věnce a zafixujeme omotáním provázkem, zbytek je o zručnosti. Nezoufejte, když to nejde hned napoprvé, cvičení dělá mistra a v budoucnu ušetříte stokoruny.

Protože je letos v kurzu údajně eukalyptus, který u nás ale neroste, vybírala jsem zeleň se "stříbrným" či "modrým" nádechem. Z naší zahrádky jsou to listy "oslího ouška" a thuje, které jsem doplnila břečťanem. Pokud chcete svěžejší zelené odstíny, volte např. buxus či brslen, sytě zelená je naopak bobkovišeň, cesmína či u nás častá mahonie. Vyrazte na lov do okolí, pokud sami nemáte zahrádku, možná potkáte souseda, co zrovna prořezává dřeviny na zahradě, strom obrostlý břečťanem se taky najde skoro všude a lesy jsou plné větvoví po podzimních úpravách.

Zeleň připevním na korpus (dělám jen drobný věneček) omotáním obyčejnou nití na šití, vhodná je šedohnědá, khaki, která se dobře ztratí. Pro upevnění větších větví jehličnanů lépe poslouží aranžovací drát. Přízdoby potom drží samy vhodným zapíchnutím do celku.

První aranžmá jsem zvolila v přírodních barvách, bílé bobule pámelníku jsem doplnila šiškami. Věneček půjde do chladna, v teple pokoje pámelník seschne a zhnědne, dovnitř tedy volte bobule jiné.

Já mám ale raději barevnější kombinace a tak jsem skončila s touto americkou klasikou, červené šípky jsem doplnila kouskem stuhy, který šel náhodou kolem. Přízdoby můžeme časem obměňovat za "čerstvější", jak se bude blížit slavnostní atmosféra Vánoc, přichází k řeči barvy zlatá a stříbrná. Ani pro ně ale nemusíte do obchodu, až příště dojíte čokoládu, z alobalu snadno vyrobíte větvičku se stříbrnými bobulemi, sněhovou vločku či origami mašli. Ze staré plechovky vytvoříte embosováním listy jmelí či cesmíny, potřebovat budete měkkou podložku (deku) a tužku, do které zapíchnete špendlík se skleněnou hlavičkou.



Žádné komentáře:

Okomentovat