pondělí 3. února 2025

Tkáme utěrky 2




Tkala jsem 2 utěrky a 2 ručníčky, jeden pár kostkovaný a jeden pruhovaný s postupným přechodem. Při navíjení osnovy jsem udělala strategickou chybu, takže mám okrajové nitě kratší než zbytek a práce je trochu křivá. Tak příště. U utěrky se to naštěstí ztratí.


Utěrky jsou hladké, ručníčky mají vaflovou strukturu okoukanou zde:


Technické hlody pro tkalce:

Hardware a typ příze nastuduj v minulém článku.  Provedla jsem výpočty. Při klasických rozměrech 40 x 70cm na 4 utěrky tkané za sebou jsem zvolila osnovu dlouhou cca 3,5m a nakonec to vyšlo přesně na 5 ks, nechápu jak. Při pevném listu s dpi 15 a 9 barvách příze o teoretické délce 110m vychází cca 27 nití od každé barvy. To když zapomeneme, že existuje "setkání", takže náš výsledek bude o nějaké to procento menší.  Navázala jsem osnovu. Od několika barev mi zbylo pidi přadénko,  jedna vyšla na chlup přesně, jedna nestačila o půlmetr a jedna asi o 6 metrů, musela jsem navázat z druhého klubka. Tudíž korekci na setkání doporučuji neprovádět, takhle to celkem vyšlo.

Příze prochází listem v pořádku, dvojnásobná však (např. když natahujeme osnovu háčkem) už je cítit a navazovaná osnova dělá paseku. Při dané síle příze je osnova hustší než útek, podélné pruhy tak jsou výraznější než příčné. Z útku mi dosti příze zbylo, takže asi úplně ideální by byl list hustoty 12,5 dpi, pak by byly utěrky správně široké, osnova vyvážená a ještě lépe by se využil materiál.

Tkám jehlou šíře "80", počítám, že jedna délka jehly odpovídá 2 průchodům osnovou. Na jehlu namotávám pro 15 průchodů, což se setká na 13 útkových nití a 2 konečky pro zatkání.

Extra tríček: vaflová vazba se setká více než vazba plátnová, chcete-li tyto kombinovat a mít rovné okraje, v plátnovce použijte slabší nitě.

A protože tenhle článek už je zase pasé, přidávám obrázky ke všem utěrkám, co jsem od té doby utkala, na osnovu už vím jak a okraje taky celkem obstojné, řekla bych:

Prvovýtvor

Růžové jsem nestihla nafotit

Veselé vánoční